
Prodaja vozila na dizelski pogon u Evropi vrlo vjerojatno pada skoro do nule u narednih 10 godina, tvrdi se u nedavnom članku Bloomberga! Volkswagenova dizelska afera u SAD mnogo toga je promijenila, renomirani proizvođači automobila iznevjerili su povjerenje više od pola milijuna vlasnika. No, problem u Evropi daleko je veći, emisije štetnih čestica sve više potiču gradske vlasti na protjerivanje ‘čađavaca’ iz velikih metropola.
Do 15 puta veće emisije
Dizelski pogon desetljećima je obuhvaćao skoro polovicu europske prodaje automobila, njegova dobra potrošnja predstavljala je prednost u regiji s vrlo visokim cijenama goriva. Međutim, sada se zakonodavci suočavaju s ozbiljnim problemom zagađenja zraka u velikim gradovima i ozbiljnim pitanjima – koliko su proizvođači automobila spremni svoje dizelske verzije uskladiti sa strožim standardima emisija? Ta kombinacija nepovoljnih čimbenika dovela je do hrabrih predviđanja: dizelski modeli u narednih će desetak godina s tržišne pozicije od pedesetak posto prodaje spasti na – skoro nikakvu. Naime, razlika između realnih emisija i onih u laboratorijama bila je godinama problem, sve dok se ta priča nije ‘prelomila’ preko leđa Volkswagena. Od 2010. godine, europski proizvođači prodali su više od 30 milijuna vozila koja emitiraju tri puta više dušičnog oksida od prosjeka, rekla je grupa za pritisak Transport & Environment. Nedavna studija T&E utvrdila je da svaki proizvođač koji prodaje dizelske automobile u Europi nadmašuje razine emisija te da emisije razotkrivenog Volkswagena – nisu ni blizu najgorih.
Dizel postao nepraktičan
Dok je prosječna emisija Volkswage-novih dizelskih motora dva puta veća od granične, registrirane emisije Fiat Chrysler Automobiles i Suzukija su i do 15 puta veće! Već neko vrijeme dobro je poznato da europski postupci testiranja nisu realni, ali regulatori zbog Volkswagenove afere planiraju dodati testiranje i na cestama. Uz strože standarde emisje štetnih plinova, to je natjeralo mnoge proizvođače automobila da razmisle o smanjenju dizela u ponudi. U siječnju 2015. godine Europska unija počela je uvoditi Euro 6 standarde, koji su jednaki onima na snazi u SAD-u od siječnja 2008. Generalni director Fiat Chrysler Automobiles Sergio Marchionne nedavno je najavio da će prelazak 80 posto dizelskih modela na Euro 6 standarde koštati oko 500 milijuna dolara te da će stroži standardi uskoro dizelski pogon učiniti ‘financijski nepraktičnim’.
Kraj dizelske idile
Početkom godine, u Oslu su zabranili dizel automobile na dva dana, a u prosincu prošle godine gradonačelnici Atene, Madrida, Mexico Cityja i Pariza međusobno su obećali da će izbaciti dizelske motore iz svojih ulica do 2025. godine! Pariz je već zabranio da većina starijih automobila ulazi u središte grada tijekom radne nedjelje, a francuska vlada razmišlja o uklanjanju poreznih olakšica koje pomažu da dizel vozila budu osjetno jeftinija od benzinskih automobila. Kraj europske ‘ljubavne veze’ s dizelskim motorima predstavljao bi veliki obrat za automobilsku industriju, s obzirom da su dizelska vozila mnogo popularnija u Europi nego bilo gdje drugdje na svijetu. Je li to najava potpunog kraja ere dizelskih automobila?