Vlada je izdvojila ukupno 1,8 milijuna eura za poticanje vozača koji se žele odlučiti za manje zagađujuća vozila. Za one koji žele pregraditi svoje vozilo na autoplin (LPG,UNP,TNG) ove je godine izdvojeno čak 50.000 eura! Svaki vozač koji bude pregradio svoj auto u privatnom ili tvrtkinom vlasništvu, uključujući i državna tijela, nevladine organizacije, jedinice lokalne i regionalne uprave, po voznoj jedinici primit će 200 eura subvencije!
Divno, zar ne! Vijest za naslovnice svih dnevnih novina, za sve večernje Dnevnike ili RTL direkte, za sve portale…
Ali, uvijek postoji taj veliki ALI.
To nije vijest iz Hrvatske.
Bilo bi to nestvarno. Jer se kod nas to ne radi. Čak i kada neka Vlada RH usvoji svoj vlastiti akcijski plan, poput onog prošlog – III. Akcijskog plana energetske učinkovitosti u kojoj je bilo u planu pregraditi godišnje 3000 vozila na plin uz subvenciju države od 3000 kuna. Niti jedno vozilo u tri godine nije bilo pregrađeno, ali je zato sav planirani novac otišao nenamjenski u – fasade koje su obnovljene sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. A koja su opet sredstva prikupljena iz posebne naknade na motorna vozila. (Pazite! Naknadu plaćaju svi vlasnici vozila, a ne vlasnici stambenih zgrada i fasada. Vlasnicima motornih vozila se godišnje uzme gotovo 200 milijuna kuna na ime tog državnog nameta, a ništa se ili minimalno ne vraća u promet!)
Gore spomenute riječi koje bi razveselile tisuće vozača u Hrvatskoj, na našu žalost, došle su od Iana Borga, ministra transporta Republike Malte. Koja već uredno iz godine u godinu sufinancira 200 pregradnji motornih vozila na autoplin. I to plina kojeg Republika Malta nema iz svojih izvora. Već ga 100 % uvozi. A nema niti svojeg prirodnog plina iz kojeg se degazolinažom dobiva čisti propan. Nema niti svoju rafineriju iz kojeg se dobivaju propan i butan kao nusprodukt prerade nafte.
Malta nema ništa od svojih izvora alternativne energije. Ali zato stalno ulaže u svoj vozni park. Koji je dosta star. Prosječna starost je 12 godina.
Na Malti je registrirano 329.000 vozila, što je velik broj s obzirom na 425.000 stanovnika i relativno malu cestovnu mrežu.
( Istovremeno je u Hrvatskoj prošle godine obavljeno 2.098.159 registracija vozila. A stanovnika je 4.171.000. )
Kroz taj akcijski plan prošle je 2017. godine za pregradnju motornih vozila na autoplin bilo prijavljeno i odrađeno 250 vozila. Malteška se vlada nada da će se taj broj ove godine povećati zahvaljujući kampanji koja širi informacije o dostupnosti i ekonomski opravdanih i ekoloških prihvatljivih raspoloživih rješenja koje nude alternativna goriva, uključujući i autoplin.
Ministar Borg tvrdi da je sve to u cilju sprečavanja daljnjeg zagađenje zraka u urbanim sredinama, zatim prevencije kroničnih nezaraznih bolesti koje su posljedice štetnih emisija iz motornih vozila te smanjivanje ovisnosti o dizelu.
On je dodao da njegovo ministarstvo neprekidno radi na ostvarivanju tog cilja, kroz nekoliko inicijativa i značajnim ulaganjima kako u preinake motornih vozila posebice starije generacije, tako i poboljšanjem infrastrukture.
A gdje je tu Hrvatska?
I sami vidite, pa neću dati odgovor.
Ali zato dajem sljedeći, završni komentar.
Zašto ne bi Hrvatska, poput Malte, u odnosu na svoj vozni park i prosječnu starost motornih vozila od gotovo 14 godina, pokrenula “ozelenjivanje” svojeg starog voznog parka na način Malte? Ako Malta može godišnje “ozeleniti” s plinom 250 motornih vozila, što je približno 0,1 % voznog parka, Hrvatska bi u ekvivalentu trebala godišnje to učiniti s nešto više od 2000 motornih jedinica. To je otprilike brojka koju je svojevremeno SPD-ova Vlada RH i usvojila, ali nije (kao i puno toga) realizirala.
Može li ova, kako mnogi vole reći, vjerodostojnija Vlada ispraviti “povijesnu” nepravdu i laž koju su prethodne Vlade napravile samo da bi zamazale oči Briselu i narodu?
Vjerujem da može. Jer, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ima skoro 200 milijuna kuna na svom računu upravo iz sektora cestovnog prometa. Pa neka vrati samo minimalnih 1 % posto nazad u promet iz kojeg su uzeli silne milijune, već smo na tragu da budemo sretni kao malena zemlja u Mediteranu u kojoj satovi idu unazad, a opet se snažno kreće naprijed.
Ne moramo uvijek gledati kako to rade super bogate zemlje poput Njemačke, Norveške, Danske…dovoljno je pogledati malu državu koja u budućnost ide kvalitetnim tranzicijskim programom dekarbonizacije. Malenim, a opet velikim koracima tranzicije cestovnog prometa prema nisko-ugljičnom prometu. U kojem država i te kako prepoznaje LPG (UNP) kao prihvatljivo rješenje. Iako ga poput Hrvatske nemaju u suvišku, pa ga 100 % uvoze (dobavlja ga talijanska Liquigas grupacija). A Hrvatska jedino UNP ima u 100% hrvatskom izvorištu i kao takvo jedino 100 % domaće alternativno gorivo, za razliku od svih drugih gdje se omjeri domaćeg i uvoznog mijenjaju svake godine – na gore.
Što veli na to VRH? Ne znam. Pitat ću ih… pa Vam javim. Uskoro. Jer, javnost ima pravo znati. A i vi.